A jelentések szerint júniusban több mint 1500 iráni lakóhellyel rendelkező felhasználónak volt számlája a Krakennél, míg 149 szíriai és 83 kubai felhasználó is hozzáférhetett a kriptotőzsdéhez.

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (Office of Foreign Assets Control, OFAC) állítólag azért vizsgálja a Kraken kriptotőzsdét, mert állítólag lehetővé teszi az iráni és más országokban élő felhasználók számára, hogy kriptót vásároljanak és adjanak el – ami az amerikai szankciók lehetséges megsértése.
A New York Times keddi jelentése szerint az OFAC 2019 óta vizsgálja a Kraken állítólagos szankciószegéseit, és közel állhat ahhoz, hogy bírságot szabjon ki a tőzsdére. Az Egyesült Államok 1979 óta olyan szankciókat vezetett be Iránnal szemben, amelyek megtiltják az áruk vagy szolgáltatások exportját az ország vállalkozásai és magánszemélyei számára. A hírportál azonban arról számolt be, hogy 2019-es belső üzeneteket látott, amelyek arra utalnak, hogy a Kraken vezérigazgatója, Jesse Powell fontolóra venné a törvény megszegését – bár látszólag nem a szankciókra utalva -, ha az előnyök meghaladják az esetleges büntetéseket.
Kraken, one of the world's largest crypto exchanges, is under investigation by the US Treasury Department for potentially violating sanctions by allowing accounts in Iran and other countries to buy and sell crypto. Latest w/ @yaffebellany: https://t.co/BixJm2lm9g
— Ryan Mac 🙃 (@RMac18) July 26, 2022
Az OFAC vizsgálata állítólag ugyanabban az évben kezdődött, amikor a Kraken egykori alkalmazottja, Nathan Peter Runyon pert indított a kriptotőzsde ellen, azt állítva, hogy a vállalat etikátlan és illegális üzleti taktikát alkalmazott, becsapta az alkalmazottakat a részvényopciókkal kapcsolatban, és megsértette a szankciókat. Az ügyet ismerő személyek szerint az OFAC a Kraken iráni számláit kezdte vizsgálni, de állítólag néhány szíriai és kubai – az USA által akkoriban szintén szankciókkal sújtott – felhasználónak is volt számlája a tőzsdén.
A jelentés szerint júniusban több mint 1500 iráni lakhellyel rendelkező felhasználónak volt számlája a Krakennél, míg a jelentések arról is beszámoltak, hogy 149 szíriai és 83 kubai felhasználó is hozzáférhetett a kriptotőzsdéhez. A jelentések alapján 6 millió embernek van aktív számlája a Krakennél.
A Cointelegraphnak adott nyilatkozatában Marco Santori, a Kraken jogi vezetője azt mondta:
A Kraken nem kommentálja a szabályozó hatóságokkal folytatott konkrét megbeszéléseket. A Kraken erőteljes megfelelőségi intézkedésekkel rendelkezik, és az üzleti növekedésnek megfelelően folyamatosan bővíti a megfelelőségi csapatát. A Kraken szorosan figyelemmel kíséri a szankciós törvényeknek való megfelelést, és még az esetleges problémákat is jelenti a szabályozó hatóságoknak.
Ukrajna februári lerohanását és az ezt követő, az Egyesült Államok által bevezetett gazdasági intézkedések után sok politikai döntéshozó úgy tekintett a kriptóra, mint egy olyan eszközre, amellyel Oroszország potenciálisan kikerülheti a szankciókat. Powell február 27-én a Twitteren közölte, hogy a Kraken nem fagyasztja be az oroszországi felhasználók kriptószámláit jogi előírás nélkül.
1/6 I understand the rationale for this request but, despite my deep respect for the Ukrainian people, @krakenfx cannot freeze the accounts of our Russian clients without a legal requirement to do so.
— Jesse Powell (@jespow) February 28, 2022
Russians should be aware that such a requirement could be imminent. #NYKNYC https://t.co/bMRrJzgF8N
A kormányzati szervek korábban végrehajtási intézkedéseket hoztak a Kraken ellen. 2021 szeptemberében a Commodity Futures Trading Commission arra kötelezte a tőzsdét, hogy fizessen több mint 1 millió dollár polgári jogi pénzbírságot, mert állítólag megsértette az árutőzsdei törvényt azzal, hogy 2020 júniusától 2021 júliusáig „digitális eszközökkel kapcsolatos marginált árutőzsdei ügyleteket” kínált a nem jogosult amerikai ügyfeleknek.