A törvényjavaslatot júliusban hagyta jóvá az ország szenátusa, mivel az alacsony energiaköltségek továbbra is ösztönzik az országban a bányászati tevékenységet.

Mario Abdo Benítez paraguayi elnök hétfőn megvétózta azt a törvényjavaslatot, amely a kriptopénz-bányászatot ipari tevékenységként kívánta elismerni. Azzal indokolta, hogy a bányászat magas áramfogyasztása akadályozhatja a fenntartható nemzeti ipar bővülését.
A rendelet kimondta, hogy a kriptobányászat intenzív tőkét használ, alacsony munkaerő-felhasználás mellett, és ezért nem hozna létre más ipari tevékenységekkel egyenértékű hozzáadott értéket. Világszerte a kriptopénz az egyik legnagyobb munkahelyteremtő. A LinkedIn gazdasági grafikonja azt mutatja, hogy a kripto- és blokklánc-állások listázása 2021-ben 615%-kal nőtt 2020-hoz képest az Egyesült Államokban.
A törvényjavaslat támogatója, Fernando Silva Facetti szenátor szerint a törvény célja a kriptobányászat támogatása volt a többletáram felhasználásával, de a paraguayi kormány úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja ezt a tevékenységet az országban:
1# Hoy recibimos de @PresidenciaPy el VETO TOTAL a Ley “Que regula la minería, comercialización, intermediación, intercambio, transferencia, custodia y administración de #CRIPTOACTIVOS” ignorando existencia de esta actividad que hoy funciona en la sombra normativa. (abro hilo)
— FernandoSilvaFacetti (@FSilvaFacetti) August 30, 2022
A paraguayi szenátus végül július 14-én hagyta jóvá a javaslatot, amely ipari tevékenységként ismeri el a kriptobányászatot. A hozzá kapcsolódó gazdasági tevékenységekre 15%-os adót állapítottak meg, a rendelet azonban a zárójeleket az iparág közvetett ösztönzésének tekinti.
Eszerint:
A kriptobányászati eszközök felhasználóira alkalmazandó adómértéknek a jelenlegi ipari adómértéket csak kis százalékkal meghaladó mértékben történő alárendelésével egy közvetett ipari ösztönzőt kínálnának a kriptobányászat számára.
A dokumentum szerint az elmúlt tizenkét hónapban az ipari beruházások 220%-kal, 319 millió dollárra nőttek az országban, miközben a GDP több mint 4%-kal emelkedett az elmúlt öt évben. Ha ez az ütem folytatódik, a nemzeti iparnak szüksége lehet az országban megtermelt és rendelkezésre álló teljes energiamennyiségre ahhoz, hogy fenntartható maradjon.
Ha Paraguay ma intenzívebbé akarja tenni a kriptobányászatot, akkor a következő négy évben kénytelen lesz áramot importálni.
– áll a rendeletben
A szenátus által elfogadott törvényjavaslat előírja, hogy a bányászoknak engedélyért kellene folyamodniuk, és az ipari energiafogyasztáshoz is engedélyt kellene kérniük. A törvény emellett az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumot elsődleges bűnüldöző hatóságként, valamint a pénz- és eszközmosás megelőzésével foglalkozó titkárságot hozta létre a kripto befektetési társaságok felügyeletére.
A paraguayi alacsony energiaköltségek arra ösztönözték a helyi és külföldi vállalatokat, hogy 2020 óta bányászati infrastruktúrát telepítsenek az országban. A globális benzinárjelentések szerint 2021 decemberében a háztartási áramköltségek 0,058 dollár/kWh, az üzleti áramköltségek pedig 0,049 dollár/kWh voltak.