A Binance alapítója részletesen beszámolt néhány személyes és üzleti jellegű kihívásról is, amelyeket a kínai kormány részéről kellett leküzdenie, még a Binance 2017-es elindítása előtt.

A Binance vezérigazgatója, Changpeng „CZ” Zhao visszavágott a kritikusoknak és az összeesküvés-elméleteket vallóknak, akik szerint a Binance egy kínai székhelyű „bűnöző szervezet”, amely „titokban a kínai kormány zsebében [van]”.
CZ válasza a kritikusoknak egy csütörtöki blogbejegyzésből származik a Binance-en keresztül, és egy Twitter-csatározásból ered, amelyet egy korábbi Washington Post újságíróval folytatott, aki megkérdezte tőle: „Ha már itt vagy, ki az a Guangying Chen?”.
Elmagyarázta, hogy a kérdés egy összeesküvés-elméletre utal, amely szerint személyes barátja és kínai állampolgár Guangying Chen a Bijie Tech (egy 2015-ben általa alapított cég) és valószínűleg a Binance titkos tulajdonosa.
CZ azonban elmagyarázza, hogy Chen egy kollégája, akit egy barátján keresztül ismert meg, és akit felvett, hogy „a back office-t irányítsa” a Bijie Tech-nél, majd újra alkalmazta őt a Binance-nél, hozzátéve, hogy az összeesküvés-elméletek ezután összekapcsolták őt a cégek titkos tulajdonosaként, tekintettel arra, hogy ő egyike volt azon keveseknek, akik kezdetben Kínában maradtak.
Az olyan webhelyek, mint a Scam Binance azt állítják, hogy Chen egy időben többek között a Bijie Tech és a Binance részvényeinek 93%-át birtokolta. CZ kijelentette, hogy ezek a pletykák egy „régi kampányból származnak, amelyet egy versenytárs indított egy névtelen microsite-on keresztül”.
„Ennek eredményeképpen mind őt, mind a családját a média és az online trollok célkeresztjébe vették és zaklatták. Ha tudtam volna, hogy ez milyen negatív hatással lesz az életére, soha nem kértem volna meg, hogy tegye meg az akkor még ártalmatlannak tűnő lépést” – mondta.
Kapcsolatok Kínával
CZ határozottan cáfolta azokat az állításokat, amelyek szerint cége szoros kapcsolatban áll Kínával és annak kormányával, sőt, még a kínai hatóságokkal kapcsolatos néhány kellemetlen személyes és üzleti tapasztalatáról is beszélt:
A Binance legnagyobb kihívása ma az, hogy minket (és minden más offshore tőzsdét) Kínában bűnszervezetnek minősítettek. Ugyanakkor a nyugati ellenzékünk mindent elkövet, hogy ‘kínai cégként’ tüntessen fel minket.
CZ úgy véli, hogy a rossz szándékú célzások abból a tényből erednek, hogy ő és néhány más Binance-alkalmazott kínai etnikumú, ami a Binance-t „könnyű célponttá teszi a speciális érdekek, a média és még az iparágunkat gyűlölő politikai döntéshozók számára”.
„A következtetés az, hogy mivel etnikailag kínai alkalmazottakkal rendelkezünk, és talán azért, mert én is az vagyok, titokban a kínai kormány zsebében vagyunk” – mondta.
A média még kedden is ilyen nézeteket fogalmazott meg: a Fortune India cikke a Binance-t „kínai eredetű kriptotőzsdének” nevezte, és azt állította, hogy a Binance és más kínai kötődésű, központosított kriptotőzsdék „megszállják” Indiát azzal, hogy illegális eszközökkel szabadon működtetik szolgáltatásaikat Indiában.
A kínai beszivárgó narratívák továbbra is terjednek annak ellenére, hogy a Binance soha nem volt jogilag bejegyezve Kínában, és kulturálisan soha nem működött úgy, mint egy kínai vállalat, nyilatkozta CZ.
CZ hozzátette, hogy a Binance számos országban, például Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben is rendelkezik leányvállalatokkal, és a világ minden táján bővítette csapatát, hozzátéve, hogy „aktívan törekszünk a legjobb tehetségek felkutatására, függetlenül attól, hogy honnan származnak:”.
„Az elmúlt két évben, ahogy terjeszkedtünk Európában és a Közel-Keleten, és felvettünk még több felsővezetőt, a Binance vezetői csapatában most már erősebben dominálnak az európaiak és az amerikaiak”.
” Az alkalmazottak szélesebb köre még inkább globálisan oszlik meg. Ezen tények ellenére egyesek ragaszkodnak ahhoz, hogy ‘kínai vállalatnak’ nevezzenek minket” – tette hozzá.
A Kínából 12 évesen Kanadába menekült CZ később visszatért, hogy 2015-ben céget alapítson, de a kínai kormány később bezáratta:
„Két évvel a Binance előtt alapítottam egy Bijie Tech nevű céget, amely exchange-as-a-service platformokat nyújtott más tőzsdéknek. 30 ügyfelet szereztünk, és jól ment az üzlet […] Sajnos 2017 márciusában a kínai kormány bezáratta az összes ilyen tőzsdét. Az összes ügyfelünk tönkrement.”
CZ elmondta, hogy 2017 júliusában a Binance elindításához bevont néhány korábbi Bijie Tech alkalmazottat. A kínai kormány azonban hat héttel később ismét gyakorlatilag leállította azt, amikor egy memorandumot adott ki, amelyben kijelentette, hogy a kriptotőzsdék nem működhetnek Kínában, és hozzátette:
„Ezután blokkolták a platformunkat a Nagy Tűzfal mögött. Ekkor a legtöbb alkalmazottunk elhagyta Kínát. Csak néhány ügyfélszolgálati munkatársunk maradt 2018 végére”.
A Binance-t 2017-ben jogilag a Kajmán-szigeteken jegyezték be, de jelenleg nincs hivatalos székhelye.
2021 októberében a Binance becslések szerint 28,6 millió kriptofelhasználót gyűjtött össze, ezzel a világ legnagyobb központosított kriptotőzsdéje lett. 2021 novemberében egy korábbi Binance-vezető azt mondta, hogy a vállalat értéke meghaladja a 300 millárd dollárt.