Az ENSZ-szervezet sürgeti a feltörekvő gazdaságú országokat, hogy vezessenek be szabályozást a kriptopénzek potenciálisan destabilizáló hatásának kivédésére.

Az UNCTAD egy sor kritikus politikai tájékoztatóban veszi célba a fejlődő világ kriptopénzeit

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) szerdán politikai tájékoztatót adott ki a kriptopénzekről. Ez már a harmadik tájékoztató a sorban, amelyet az ügynökség a kriptográfiának szentel. Ezek együttesen részletes értékelést jelentenek a kriptovaluta által a fejlődő gazdaságok számára jelentett kockázatokról és a kockázatok megoldásának lehetőségeiről.

Az UNCTAD 102. számú, júliusi keltezésű, de nemrég megjelent Policy Brief című kiadványa azzal érvel, hogy bár a kriptopénz megkönnyítheti az átutalásokat és ösztönözheti a pénzügyi befogadást, ugyanakkor alááshatja a fejlődő gazdaságok belföldi forrásmobilizálását is, mivel lehetővé teszi az adóelkerülést azáltal, hogy a pénzügyi áramlások tulajdonjogát elrejti és az országból kivezeti. A tájékoztató szerzői megállapítják: „A kriptovaluták a hagyományos adóparadicsomok minden jellemzőjében osztoznak – a számlák álneve, valamint az elégtelen adófelügyelet vagy a gyenge végrehajtás”.

A legtöbb fejlődő országban nincsenek a kriptovalutákra vonatkozó adószabályok, és a harmadik fél által történő jelentéstételi rendszer hiánya miatt könnyű elrejteni a kriptovaluta-állományokat – állapította meg a tájékoztató.

A közlemény így folytatódott:

A széles körben elterjedt nézettel ellentétben, miszerint a kriptovaluták nem közvetítettek, hanem automatizált protokollok segítségével működnek, számtalan szolgáltató, köztük kriptotőzsdék, digitális pénztárcák és decentralizált pénzügyi (DeFi) platformok teszik lehetővé a kriptovaluták használatát és tartását. A szabályozást követően ezek a szolgáltatók hozzájárulhatnak a jobb adóbevalláshoz.

A tájékoztató azt ajánlja, hogy a fejlődő országok határozzák meg a kriptovaluták jogi státuszát, és határozzanak meg jelentéstételi követelményeket a kriptopénz-szolgáltatók számára. Emellett javasolja egy „globális adóügyi kriptopénz-szabályozás” és egy kriptotartási és -kereskedelmi információmegosztó rendszer bevezetését. A kriptovaluták más eszközökhöz képest magasabb adóztatása elriasztaná a kriptovaluták birtoklását és tranzakciókra való használatát – jegyezte meg a tájékoztató.

Ez már a harmadik kriptókra összpontosító kiadvány, amelyet az UNCTAD az elmúlt hetekben kiadott. Az előző politikai tájékoztatója arra ösztönözte a fejlődő országokat, hogy vezessenek be egy központi banki digitális valutát (CBDC) vagy gyorsfizetési rendszert, hogy a kriptopénzek fizetési előnyeit a nemzeti gazdasági stabilitás és biztonság aláásásának lehetősége nélkül tudják magukévá tenni.

Az UNCTAD Policy Brief 100 a fejlődő országok kriptoregulációjának szükségességét tárgyalta. Megállapította a kriptószabályozás általános szükségességét a fejlett országokban, ahol a szolgáltatók székhelye található, de számos korlátozó intézkedést javasolt a fejlődő országokban, hogy ellensúlyozza „a nemzeti monetáris szuverenitást, a politikai mozgásteret és a makrogazdasági stabilitást érintő jelentős kockázatokat és költségeket”.

forrás

Kategóriák: Hírek