Befejeződött az Ethereum régóta várt egyesülése a Beacon lánccal – íme, hogyan néz ki a protokoll további fejlődésének hosszú távú ütemterve.

Az Ethereum Merge befejeződött, Itt van, mi a következő lépés

Az Ethereum blokklánc a Mainnet és a Beacon Chain összeolvadását követően sikeresen befejezte a proof-of-workről a proof-of-stake (PoS) konszenzusra való áttérést.

Az egyesítésre szeptember 15-én került sor, amikor a hálózat zökkenőmentesen áttért a PoS-re, amikor a hardveralapú bányászokat olyan validátorok váltották fel, akik Ether (ETH) stakelnek a tranzakciók feldolgozására, új blokkok hozzáadására és a hálózat fenntartására.

A leglényegesebb kérdés a kriptopénz világában az, hogy mi történik ezután? Az Ethereum Alapítvány mindig is a fejlesztési mérföldkövek hosszú ütemtervén dolgozott, és ez a The Merge esetében sincs másképp.

Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin korábban felvázolt egy ötlépcsős, fokozatos folyamatot, amely az okos szerződéses blokkláncot az Ethereum fejlődésének „végjátékának” nevezte.

A végcél az lenne, hogy a hálózat képes legyen nagy blokkfrekvenciára és blokkméretre, valamint több ezer tranzakció másodpercenkénti feldolgozására, miközben kellően megbízható és cenzúra-ellenálló marad.

A Merge

A Merge volt az első lépés ebben az öt részből álló folyamatban, amelyet azóta számos Ethereum-fejlesztő, az ökoszisztéma résztvevője és kommentátor részletezett. A Merge legfontosabb változása az energiafogyasztás drasztikus csökkentése, amely 99%-kal csökkenti az Ethereum energiafelhasználását.

Órákkal a Merge előtt Buterin idézte Justin Drake Ethereum-kutató becslését, miszerint az esemény a globális áramfogyasztást is csökkenteni fogja.

A PoS-re való áttérés által előidézett második fontos változás az ETH csökkentett kibocsátása a validátoroknak a hálózat fenntartásáért végzett munkájukért járó jutalmak révén, ami az ETH-t deflációs eszközzé teszi.

A hullámzás

A 2023-as évet jelölték meg az Ethereum számára a sharding bevezetésének éveként, ami fontos lépés a blokklánc adattárolási és -hozzáférési képességének skálázhatóságának növelésében.

Az Ethereum Alapítvány a shardingot úgy írja le, mint egy adatbázis horizontális szétválasztásának folyamatát a hálózat munkaterhelésének elosztása érdekében. Az Ethereum a shardingot a layer-2 rollupokkal szinergiában fogja használni, a nagy mennyiségű adatnak a hálózaton való szétosztásával.

Ez a tervek szerint csökkenti a hálózati torlódást és növeli a másodpercenkénti tranzakciók számát. Ez a decentralizált alternatívája az adatbázis nagyobbá tételének, enyhítve annak szükségességét, hogy a validátorok maguk tárolják a hálózat összes adatát, ami nagy teljesítményű hardvert igényelne.

Ez azt is jelenti, hogy az átlagfelhasználó személyes eszközökön, például PC-ken és mobileszközökön is futtathat egy Ethereum-csomópontot vagy klienseket, ami a hálózatot a nagyobb decentralizáció miatt robusztusabbá teszi.

The Verge, Purge és Splurge

Az Ethereum folyamatos fejlődésének utolsó három lépése a Merge után a következő néhány évben fog megtörténni.

A Verge a harmadik része az Ethereum Buterin által felvázolt, folyamatban lévő útitervének. Anélkül, hogy túlságosan technikai jellegű lenne, ez a lépés a verkle fák bevezetését jelenti majd, amelyek optimalizálják az adattárolást és a csomópontok méretét.

Ahogy Buterin 2021 júniusában egy mélymerülésben elmagyarázta, a verkle fák hasonló funkciót töltenek be, mint a Merkle fák, amelyek egy blokkban lévő összes tranzakciót összegzik, és bizonyítékot állítanak elő a teljes adathalmazról egy olyan felhasználó számára, aki ellenőrizni szeretné annak hitelességét:

„A Verkle-fák kulcsfontosságú tulajdonsága azonban az, hogy sokkal hatékonyabbak a bizonyítás méretét tekintve”.

A kriptográfia valamivel bonyolultabb, de Buterin kiemelte, hogy a bizonyítás adatméretének csökkenése elegendő lenne ahhoz, hogy a státusz nélküli kliensek életképesek legyenek.

A Purge a felesleges történelmi adatok eltávolításával a hálózati torlódások enyhítésére törekszik majd a felesleges adatok eltakarításával. Ez lényegében csökkenteni fogja a hitelesítők által tárolandó adatok mennyiségét, Buterin pedig azt állítja, hogy ez a lépés lehetővé teszi a hálózat számára, hogy másodpercenként körülbelül 100 000 tranzakciót kezeljen.

Mit kell még tudni?

Ahogy a Cointelegraph korábban feltárta, a stakereknek, akik teljes értékű validátorokká szeretnének válni az Ethereum blokkláncán, 32 ETH-t kell lekötniük ehhez. Gyakori tévhit volt, hogy ezek a stakerek a Merge befejezése után eltávolíthatják a lekötött ETH-jukat.

A hálózat stabilitásának biztosítása érdekében a validátorok csak akkor vonhatják vissza a feltett ETH-jukat, amikor a Shanghai frissítés megtörténik, ami a következő 12 hónapra van előirányozva. A validátorok a tranzakciók feldolgozásáért is kaphatnak díjat (bányászok által kivonható érték) – amelyet a nem letétbe helyezett validátor számlájukon írnak jóvá.

forrás

Kategóriák: Hírek