Nemzetbiztonsági szakértők megkongatták a vészharangot az IS-NEWS #01 NFT miatt, amelyet az első olyan esetnek tekintenek, amikor egy „terrorista szimpatizáns” által létrehozott és megosztott NFT-t használtak.

A terrorcsoportok pénzszerzés és üzenetek terjesztése céljából fordulhatnak az NFT-khez: WSJ

Napvilágot látott az első ismert eset, amikor egy „terrorista szimpatizáns” által létrehozott és megosztott nonfungible token (NFT) jelent meg, ami aggodalomra ad okot, hogy a blokklánc technológia megváltoztathatatlan természete segítheti a terrorista üzenetek és propaganda terjesztését.

A The Wall Street Journal (WSJ) vasárnapi cikkében hírszerzési szakértők szerint az NFT annak a jele lehet, hogy az Iszlám Állam és más terrorcsoportok is használhatják a blokklánc-technológiát a szankciók kijátszására és a terrorista kampányaikhoz szükséges pénzszerzésre.

A szóban forgó NFT-t állítólag Raphael Gluck, a Jihadoscope nevű, egyesült államokbeli székhelyű kutatócég társalapítója fedezte fel, aki az NFT-re az ISIS-párti közösségi média fiókokon keresztül talált rá.

Az IS-NEWS #01 névre keresztelt digitális token állítólag az Iszlám Állam emblémáját viselő képet ábrázolja, amelyen egy szöveg dicséri az afganisztáni iszlám harcosokat egy tálib állás megtámadásáért.

Mario Cosby, a blokkláncvalutákra szakosodott korábbi szövetségi hírszerzési elemző szerint a felhasználó augusztus 26-án két másik NFT-t is létrehozott: az egyik egy Iszlám Állam harcosát ábrázolja, aki robbanóanyagok készítésére tanítja a diákokat, a másik pedig elítéli a cigarettázás elítélését.

Az IS-NEWS #01 NFT képernyőkép (balra). Forrás:  Wall Street Journal
Az IS-NEWS #01 NFT képernyőkép (balra). Forrás: Wall Street Journal

Az elemzők szerint ez annak a jele lehet, hogy a terrorista csoportok a fejlődő technológiát üzenetük terjesztésére és új finanszírozási stratégiák tesztelésére használják.

„Ez nagyon is egy kísérlet arra, hogy megtalálják a módját annak, hogy a tartalmat elpusztíthatatlanná tegyék” – mondta Gluck.

A digitális tokent állítólag az NFT piacterén, az OpenSea-n is jegyezték, de a cég gyorsan levette a listázást és bezárta a posztolói fiókot, hivatkozva a „gyűlöletkeltéssel és erőszakkal kapcsolatos zéró toleranciapolitikára”.

Az NFT-trió a jelentések szerint a Rarible NFT-piactéren és több más piacon is jelen volt, mielőtt levették volna.

Bár úgy tűnik, hogy egyik NFT-vel sem kereskedtek, Cosby szerint a tokenek létezése aggodalomra ad okot, mert „ez a lehető legcenzúrabiztosabb”.

hozzátette:

Senki sem tehet semmit, hogy ténylegesen leszedje ezt az NFT-t.

Biztonsági szakértők korábban már kifejezték aggodalmukat azzal kapcsolatban, hogy a terroristák a jövőben kihasználhatják a feltörekvő technológiákat és piacokat, köztük az NFT-ket is, támadások finanszírozására.

Februárban az amerikai pénzügyminisztérium tanulmányt adott ki, amelyben az NFT-k piacának növekedését mint potenciális aggodalomra okot adó területet emelte ki.

Márciusban az izraeli hatóságok lefoglaltak egy 30 kriptotárcából álló készletet 12 olyan tőzsdei számláról, amely a Hamászhoz, a Gázai övezetben működő militáns csoporthoz kapcsolódik.

Tavaly áprilisban Matthew Levitt, a washingtoni Közel-Kelet-politikai Intézet Jeanette and Eli Reinhard Program on Counterterrorism and Intelligence igazgatója a Cointelegraphnak azt mondta, hogy bár a kriptopénzek több terrorizmusfinanszírozási ügyhöz is kapcsolódtak, „még nem vált a terrorizmus finanszírozásának elsődleges eszközévé”.

forrás

Kategóriák: Hírek